Endodonti
(Kanal Tedavisi)

Bir sebep olmaksızın başlayan ağrılar, geçmeyen hassasiyetler, bitmeyen diş sorunları… Çoğu zaman ihmal edilen diş ve ağız sağlığı ağız ve dişlerdeki enfeksiyonun ilk sebebi olarak görülse de birçok faktöre bağlı olarak diş pulpası enfekte olabilir.

Örneğin yapılan yanlış uygulamalar, hatalı restorasyonlar, daha önceden yapılmış dolguların çevresinde oluşan çürükler, kaza sonucu dişteki damar ve sinir dokusunun canlılığını yitirmesi gibi birçok değişken bu tabloyu ortaya çıkarabiliyor.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Bazı durumlarda kişide hiçbir diş çürüğü olmamasına karşın diş pulpasında iltihaplanma görülebiliyor. Çürüksüz enfeksiyonların arkasında ise genellikle travmalar ve şiddetli darbeler yer alır.

Çünkü şiddetli bir darbeye maruz kalan dişin dolaşımı sekteye uğruyor, bu durumda diş beslenemediği için canlılığını da yitirir. Travma dışında diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlığı da iltihaplanmalar için bir sebep olabilir.

Tüm bunlara ek olarak ihmal edilen ve uzun süre tedavi edilmeyen diş eti hastalıkların sonunda da iltihaplanma kaçınılmaz olur. Çözüm ise diş pulpasındaki enfeksiyonlu dokunun temizlenip doldurmasını sağlayan endodonti tedavisidir.

Endodonti Nedir?

Birçok diş terimi gibi kökeni latince olan endodonti, iç ve diş kelimelerinden türemiştir. Dişin iç kısmında yer alan sinir ve damar gibi canlı dokulara ek olarak dişi çevreleyen dokularda meydana gelen hastalıklarla ilgilenen tıp alanıdır.

Endodonti denildiğinde ilk akla kanal tedavisi gelse de endodonti, diş pulpasına (diş özü) kadar ilerleme gösteren diş problemlerinin üzerine giderek tedavisini yapan bir diş hekimliği dalıdır.

Kanal tedavisi ise bu dalın içinde yer alan ve dişteki enfeksiyonun yok edilip dişin kurtarılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/endodonti-3-640x480.jpg

Hangi Durumlarda Endodonti Tedavisi Uygulanır?

 • Dişte sürekli tekrarlayan ağrılar olduğunda,
 • Özellikle geceleri şiddetlenerek kendini gösteren ve ağrı kesicilere rağmen geçmeyen şikayetlerde,
 • Normal şartlarda anlık olan sıcak/soğuk hassasiyetinin uzun süre devam etmesi durumunda,
 • Diş özünün enfekte olmasıyla yaşanan fistüllerde,
 • Dişte meydana gelen renklenmeler, normal olmayan farklılıklar olduğunda,
 • İleri derece diş çürümelerinde,
 • Travmatik hasarlar sonucunda diş özünün iltihaplanmasında,
 • Dişin çatlamasında,
 • Diş bölgesinde apse oluşması durumunda,
 • Diş etlerinden, çevresinde veya iltihaplanma sebebiyle lenf bezlerinin şişmesi durumunda endodonti tedavisi uygulanabilir.

Endodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Vücudun herhangi bir bölgesinde gelişen enfeksiyon nasıl ki, organların sağlıklı işleyişini sekteye uğratıyorsa diş özünde meydana gelen enfeksiyonlar da dişlerde çok büyük sorunlara yol açar. Bu durum, kişinin baş edemediği sebepsiz ağrılardan yemek yemede zorlanmaya kadar birçok konuda zorluk olarak yansır. En önemlisi de tedavi edilmeyen iltihaplar diş özünde ilerleyip diş kökünü tahrip ederek kalıcı diş kayıplarına neden olur.

Yemek yemekten konuşmamıza kadar her alanı domine eden dişlerin kaybı fonksiyonel olduğu kadar estetik açıdan da olumsuzlukları beraberinde getirir. Endodonti tedavisi ise iltihabın diş özünden çıkarılıp doldurulmasını sağlayarak dişlerin ağızda tutulmasını sağlar.

Üstelik kişiyi yoracak, sonrasında ağır komplikasyonlar oluşturacak zorlu bir operasyon olmaması, kalıcı diş kayıpları yaşandığında uygulanacak diğer uygulamalar kadar yüksek maliyete sebebiyet vermemesi de diğer avantajları arasında yer almaktadır.

Endodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Endodonti tedavisi, mevcut enfeksiyonun durumuna göre bir veya 2 seansta yapılabilecek bir operasyondur. Genellikle 1 saat süren operasyon öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanır. Dişe küçük bir delik açılır, dişin pulpasında yer alan enfekte olmuş damar ve sinirli bölge bu delikten çıkarılır.

Ardından tedaviye devam edebilmek için bu delik genişletilerek ikinci aşamaya geçilir. Kanal eğeleme olarak bilinen bu işlemde canlı dokunun çıkarıldığı yer tamamen dezenfekte edilir. Buradaki sinirler alındığı için hasta hiçbir şey hissetmediği sonrasında da herhangi bir sorun yaşamaz.

Dezenfekte işleminden sonra son aşama olan deliğin kapatılması safhasına geçilir. Önce, deliğin içinde su ya da başka bir kalıntı olup olmadığı kontrol edilir ardından özel bir dolgu maddesi ile kapatılır. Endodonti tedavisi ile hasta hem sağlıklı dişlere kavuşur hem de çiğneme fonksiyonunu güçlendirir. En önemlisi de diş kayıplarının önüne geçilir.Sağlıklı ve mutlu gülüşler dileriz…

Kanal Tedavisinde Neden Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek'i Tercih Etmelisiniz?

Kanal tedavisi; çürümüş dişleri, sinirlere kadar ulaşan kırıkları onarmak ve dişleri kurtarmak için yapılan bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi, her zaman hastaların gözünü korkutmuştur fakat Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek ve ekibi, seanslarına başlamadan önce, hastalarının korkularını en aza indirgeyecek şekilde detaylı muayeneler gerçekleştirerek, tüm tedavi süreci hakkında hastalarını bilgilendirir ve bu seansların sonucunda ise hastalarda, psikolojik ve fiziksel olarak, pozitif anlamda gözle görülebilir farklılıklar meydana gelebilir.

İletişme Geçin!

Hemen Arayın
+90 545 635 67 86
E-posta Gönderin
info@meliketokmakatapek.com

Hemen Randevu Alın

  Tedavi Yöntemleri

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Agiz-Dis-Cene-Cerrahisi.png

  AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Gulus-Tasarimi.png

  GÜLÜŞ TASARIMI

  Gülüş tasarımı hakkında daha detaylı bilgi ve randevu oluşturmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Ortodontik-Tedavi.png

  ORTODONTİK TEDAVİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Pedodonti-Cocuk-Dis-Hekimligi.png

  ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.