Erken Çocukluk DönemiDurdurucu ve Önleyici Ortodontik Tedavi

Çocukluk dönemi, ilerideki diş sağlığı için oldukça önemli bir adımdır. Sanılanın aksine süt dişlerin geçici olsa bile ilerideki ağız ve diş sağlığı için gerekli alt yapıyı sağladığı için çok kritiktir.

Özellikle de dişlerde dizilim ve konumlanma problemleri varsa bu durumun henüz başlangıç aşamasında tespit edilmesi ve tedaviye erken başlanması gelecek için çocuklara verilebilecek en güzel mirastır.

Bu noktada erken çocukluk dönemi durdurucu ve önleyici ortodontik tedavilerin ihmal edilmemesi gerekir, diş hekiminin yönlendirilmesiyle ihtiyaç duyulması haline vakit kaybetmeden başlanması önemlidir.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Durdurucu ve Önleyici Ortodonti Tedavisi Nedir?

Diş ve çene iskeleti ile ilgili problemleri çözmek için çocuklarda henüz süt dişleri mevcutken uygulanan, uygulanan müdahalelere durdurucu ve önleyici ortodonti tedavisi nedir.

Her çocuğun diş sürme zamanlaması farklılık gösterdiğinden 7 yaşından itibaren çocukların ortodonti kontrollerinin yapılmasını gerekir.

Sadece mevcut problemler için değil aynı zamanda geç ya da erken düşen süt dişlerinin ileride ortodontik problemlere neden olmaması açısından erken müdahale şansı için düzenli takip önemlidir.

https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/1zJavWDAeilPypGssRSqpT3kUw9s1z_snmzGCR5oIXFSwtG1LsmosiSOaDRaFBEEVZbjjjtV5UiStFGPCle6fGX9C5QZIuq2SMNPqfkTK1mYDyuIOqbUIqDGIiHigQc0S7ovSQIxQ75SfFtlOJmF6-640x480.webp

Durdurucu ve Koruyucu Ortodontik Tedavinin Farkı Nedir?

Koruyucu ortodontik tedavide amaç, daha başlamamış ancak ileride ortaya çıkabilecek bir duruma erken müdahale etmek ve önlemek için uygulanır. İçinde hem durdurmak hem de korumak olan bu yaklaşımda ortodontik problemlere neden olabilecek her durum tespit edilir.

Şu tedaviler uygulanır;

 • Çürüklerin önlenmesi,
 • Çürüklerin tedavisi,
 • Dişlerin sürülme periyotlarının takibi,
 • Gerekli durumlarda süt dişlerinin çekilmesi,
 • Süt dişlerinin erken kaybedilmesi durumunda yerine yer tutucuların konulması,
 • En önemlisi de düzenli kontroller.

Durdurucu ortodontik tedavide ise hali hazırda başlamış bir duruma müdahale edilir.  Şu tedaviler uygulanır;

  • Çocuğun edindiği kötü alışkanlıkların bırakılmamasının sağlanması,
  • Düzenli kontroller esnasında yapılan işlemler,
  • Ön dişlerde ortaya çıkan boşluğun kapatılması,
  • Çene kemiğinin ve ağzı doğru kapanmasının sağlanması.

Durdurucu ve Önleyici Ortodonti Tedavileri Nelerdir?

Erken dönemde çocuklar için uygulanabilecek birçok ortodontik tedavi yaklaşımı vardır. Bunlardan biri olan fissür örtücülerdir. Bu uygulamada pit ve fissür olarak adlandırılan çukur ve boşluklar dolgu malzemesi ile doldurulur.

Diş minesini koruyabilmek için uygulanan bir diğer koruyucu yöntem ise flor işlemidir. Bunun için minenin asit ataklarını durdurmak adına süt dişlerine koruyucu flor uygulanır. Erken süt dişi kayıplarında ortodontik bozukluklar oluşmaması adına uygulanan koruyucu yöntemlerden biri de yer tutuculardır. Bu işlemde kaybedilen dişten geriye kalan boşluğun korunması için tutucu apareyler yerleştirilir.

Kapanış bozukluklarında ise primer kontaklama möllenmesi uygulanır. Şöyle ki, alt çene kapanırken süt dişlerde meydana gelen primer kontaklar, normal kapanışı engeller. Bunun önüne geçmek için primer konrtaklar aşındırılarak önlem alınmış olunur.

Durdurucu ordotonti tedavilerinde ise; parmak emme, dudak emme, anormal yutkunma gibi kötü alışkanlıkların giderilmesi, dişlerde sürme rehberliği ve yapılacak seri çekimler söz konusudur.

Özellikle de çocuğun kötü alışkanlığı bırakması için palatal crib, akrilik parmaklık uygulaması ve  myotrainerlar tercih edilebilir.

Neden Durdurucu ve Önleyici Ortodonti Tedaviler Uygulanmalı?

 • Erken dönemde yaşanabilecek diş kayıplarını önlemek,
 • Diş ve ediş etinin sağlıklı olmasını sağlamak,
 • Çene kapanışlarındaki bozukluklara erken müdahale edebilmek,
 • Ortodontik problemlerin başlamasını önlemek,
 • Çiğneme, ısırma gibi fonksiyonları düzeltmek,
 • Çapraz kapanış vakalarını erken görebilmek,
 • Erken diş kayıpları söz konusu olduğunda yer tutucu kullanabilmek,
 • Daimî dişlerin çıkış periyotlarını takip ederek olası belirtileri araştırmak,
 • Normalden fazla büyümüş dişleri tedavi etmek,
 • Gömük dişleri tedavi etmek,
 • Ailelere diş sağlığıyla ilgili bilgilendirip çocuğa erken dönemde ağız ve diş sağlığı için gerekli alışkanlıkları kazandırmak.

Erken Çocukluk Dönemi Durdurucu ve Önleyici Ortodontik TedavisindeNeden Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek'i Tercih Etmelisiniz?

Durdurucu ortodontik tedavi, başlamış veya başlamakta olan ortodontik problemlerin daha kompleks hale gelmesini önlemek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Erken çocukluk döneminde bu problemin çözülmesi, çocukların ileriki yaşlarda dişlerinde ve çenelerinde yapısal bozukluğun oluşmasına engel olur. Tedavi planlaması aşamasında röntgenler alınarak, problem tespiti yapılır ve yapılan tedavilerde çenelerin birbirleriyle ve kafa yapısıyla olan ilişkileri düzenlenir. Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek, seanslarında çocuklara karşı bağlılık ve sevgisini içtenlikle belli etmesi sebebiyle gelen hastalarıyla arasında kuvvetli bir bağ oluşturmaktadır. Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek, çocukların sahip olduğu diş hekim korkusunun bilincinde olup, çocukların seanslarda kendilerini daha rahat hissedebilmeleri için sıcakkanlı yaklaşım ve doğru bir iletişim yöntemi sergilemeye hassasiyet göstermektedir. Sıklıkla iyi bir disiplin gerektiren bu tedavilerde, karşılıklı iletişimin kuvvetli olması sonucunda ideal çene ilişkileri sağlanmakta ve başlamış ya da başlayacak olan problemler giderilmektedir.

İletişme Geçin!

Hemen Arayın
+90 545 635 67 86
E-posta Gönderin
info@meliketokmakatapek.com

Hemen Randevu Alın

  Tedavi Yöntemleri

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Agiz-Dis-Cene-Cerrahisi.png

  AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Gulus-Tasarimi.png

  GÜLÜŞ TASARIMI

  Gülüş tasarımı hakkında daha detaylı bilgi ve randevu oluşturmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Ortodontik-Tedavi.png

  ORTODONTİK TEDAVİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Pedodonti-Cocuk-Dis-Hekimligi.png

  ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.