Restoratif Tedaviler ve Estetik Yaklaşımlar

Restoratif tedaviler, dişlerdeki sert dokularda çürüklere bağlı olmadan meydana gelen madde kayıplarını onarmak için uygulanır. Fonskiyonel sorunları nötralize eden restoratif tedaviler aynı zamanda ortaya çıkan estetik kaygıları da ortadan kaldırır.

Özellikle estetik perspektiften bakıldığında hem istenilen diş formu hem de renginin elde edilediği bu yöntem; dişler, diş eti, dudak, kas, iskelet yapısı ve eklemleri kapsayan bir uyum yaratır. Dişlere uygulanan revizyonlar sonucunda hem kişinin estetik beklentileri karşılanır hem de doğal bir görünüm elde edilir.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Restoratif Tedavide Kullanılan Uygulamalar

 • Estetik gülüş tasarımı
 • Kompozit uygulamalar
 • Porselen estetik çalışmalar
 • Diş beyazlatma
 • Vital pulpa tedavisi
 • Pre-protetik restorasyon uygulamaları
https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/restoratif2-1-640x264.jpg

Lamine Veneer ile Restoratif Tedavi

Diş yüzeyine yerleştirilen ince porselen yapraklar olarak tanımlanan lamine veneer, yaprak porselen veya kontakt lens ismiyle de adlandırılır. Özellikle ön dişlere uygulanan bu yöntemde kötü bir görünüme sahip olan dişler restore edilmiş olur.

Oldukça hızlı ve estetik bir yöntem olan lamine veneer;

 • Yapısı bozulmuş dişler,
 • Dişler arası boşluklar,
 • Orantısız dişler,
 • Kalıcı lekeler,
 • Çarpış dişler,
 • Kırık dişler,
 • Estetik görünümü etkileyene eski restorasyonlar,
 • Dişlerindeki aşınmalar düzeltilebilir.

Diş Beyazlatma ile Restoratif Tedavi

Estetik diş hekimliği uygulamalarında oldukça yaygın olarak kullanılan diş beyazlatma, dişin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında meydana gelen maddelerin, kullanılan jeller yardımı ile giderilmesi işlemidir. Rengi bozulmuş dişlerin beyazlatılması için uygulanan bleaching yöntemi, birçok işleme nazaran daha ekonomiktir.

İki çeşit beyazlatma yöntemi vardır. Ofis tipi beyazlatma, klinik bir ortamda gerçekleştirilir. Güvenilir ve etkili olan bu yöntemde jel dişe ışık yardımı ile uygulanır ve diş rengi neredeyse 3-4 ton açılır. Ev tipi beyazlatma ise ağızdan alınan ölçü ile hastaya özel hazırlanan ağızlıklar aracılığıyla yapılır. Jeller, bu ağızlıklar içine yerleştirilir ve günde 6-8 saat arasında takılması gerekir. Yaklaşık 1 haftada dişlerde istenilen renk elde edilir.

Inley ve Onley Dolgu Restoratif Tedavi

 

Dolgu ve kuron (kaplama) arasında kalan bir tedavi yaklaşımıdır. Eğer kişide dolgu yapılacak kadar yeteri kadar diş dokusu yoksa ya da kaplanacak seviyede bir bozukluk söz konusu değilse inley ve onley dolgu işlemi tercih edilir.

Laboratuvar ortamında hazırlanan dolgu maddesi, uzman bir hekim aracılığıyla dişlere uygulanır ve estetik sonuçlar elde edilir.

Bonding ile Restoratif Tedavi

 

Bonding uyglamaları genellikle diş dokusundaki minimal doku kayıplarında tercih edilen bir yaklaşımdır. Estetik açıdan hastada tatmin edici sonuçlar sağlayan bonding uygulaması; aşınmış, kırılmış dişlerin restorasyonunda rahatlıkla tercih edilebilir.

Restoratif Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Uygulanan yöntemler sonrasında kişi estetik bir diş ve gülüşe sahip olabilir ancak bunun devamlılığını sağlamak için mutlaka ağız ve diş sağlığına çok dikkat edilmesi gerekir. Günde en az 2 kere diş fırçalamak, diş ipi veya ara yüz fırçası kullanmak, hekimin önerdiği ağız gargaraları ile diş bakımı rutinini tamamlamak önemlidir.

Aynı zamanda dişleri aşındıracak asitli gıda ve içecekleri, dişin rengine etki eden besinleri kontrollü tüketmek gerekir.

Restoratif Tedaviler ve Estetik YaklaşımlardaNeden Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek'i Tercih Etmelisiniz?

Restoratif diş tedavisinde hastanın şikayetlerinin giderilmesinin dışında; çürük, aşınmış, hassas, aralıklı ve kırık dişlerin kaybedilmiş fonksiyon ve estetiğinin geri kazandırılması sağlanmaktadır. Bu alanda, hem bir kadın bakış açısıyla hem de uzman hekim kimliğiyle estetik açıdan sizi istediğiniz gülümsemeye kavuşturacak Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek ve ekibini tercih edebilirsiniz.

İletişme Geçin!

Hemen Arayın
+90 545 635 67 86
E-posta Gönderin
info@meliketokmakatapek.com

Hemen Randevu Alın

  Tedavi Yöntemleri

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Agiz-Dis-Cene-Cerrahisi.png

  AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Gulus-Tasarimi.png

  GÜLÜŞ TASARIMI

  Gülüş tasarımı hakkında daha detaylı bilgi ve randevu oluşturmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Ortodontik-Tedavi.png

  ORTODONTİK TEDAVİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Pedodonti-Cocuk-Dis-Hekimligi.png

  ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.