İmplantım Var Diş Teli Takabilir miyim? - Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK

İmplantlar çene kemiğinin içerisine yerleştirilen ve kemikle tamamen osseointegrasyon yapan yani kemikle bütünleşen aygıtlardır. Peki implantınız varken diş teli taktırabilir misiniz şeffaf plaklarla tedavi yaptırabilir misiniz?

Cevap evet. Ancak unutulmamalıdır ki tüm dişlerin hareket etmesi esnasında maalesef implantlar hareket ettirilemeyecektir. Ve dişlerin değişen kemik seviyelerine rağmen implantlar hareket etmiyor olacaktır. Bu durum bazen bizler için bir avantaj olurken bazı durumlarda dezavantaj olabilmektedir.

Örneğin ön bölgedeki dişleri geriye doğru taşımak istediğimizde arka bölgede var olan bir implant yüksek direnç potansiyeliyle bize yardımcı bile olabilir. Ancak orta hat kayıklığı olan bir hastada kayık olan bölgede bir implant varsa hareket miktarımızı kısıtlayabilmektedir. Kısacası tellerin takılmasına ya da şeffaf plaklarla tedavi görmenize engel değildir ancak tedavi planlamasında sınırlamalara neden olabilecek durumları vardır.

Esas olarak implant tedavilerinin aktif ortodontik tedavinin bitip pekiştirme dönemine girdiğimiz dönemlerde yapılmasını daha çok tercih etmekteyiz.