Gülüş Tasarımı

Estetik ve sağlıklı bir gülümseme hem kişinin görünümünü hem de psikolojisini olumlu yönde etkileyen çok güçlü bir argümandır.

Estetik diş hekimliği uygulamalarının başında gelen gülüş tasarımı ise kişiye en çok yakışacak, ağız ve diş arasında altın oranı sağlayacak ve kişinin ifadesini karakterize ederek bir gülüşü tasarlar.

Çeşitli sebeplere bağlı olarak estetiği bozulan dişlerin çok daha iyi bir görünüme kavuşması için uygulanan bu yöntem, kişinin sadece daha sağlıklı dişlere değil daha özgür gülüşlere de sahip olmasını sağlar.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Gülüş Tasarımı Nedir?

Diş sağlığı kadar dişlerin görünümünün de önemli olduğu günümüzde öne çıkan gülüş tasarımı, gelişen teknolojilerle birlikte gülüşün dijital olarak tasarlanmasıdır.

Hollywood gülüşü olarak da bilinen gülüş tasarımı, diş ve diş etindeki farklılıkların giderilmesi esasına dayanır ve hastaya doğal bir gülüş kazandırır.

Hastanın yüz ve ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan gülüş; dişlerdeki renk farklılıkları, diş ve diş etinde görülen şekil ve biçim bozukluğu ve orantısızlığın giderilmesi amacıyla uygulanır.

https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/gulus-1-640x480.jpg

Gülüş Tasarımı İçin Hangi İşlemler Uygulanır?

Gülüş tasarımı, tamamen kişiye özel kurgulandığı için hastanın ihtiyaçları ve beklentilerine göre de uygulanan işlemler değişiklik gösterir. Yapılacak işlemleri belirleyen bazı parametreler vardır.

En başta kişinin yüz hatları olmak üzere, yaşı, ifadesi, diş ve diş eti yapısı ve bu tedaviden beklentileri tedavinin şekillenmesinde belirleyicidir.

Bu noktada ilk yapılan işlemler daha fonksiyonel olan çürük diş ve diş eti hastalıklarının tedavisidir. Ayrıca hastaya diş temizleme işlemi uygulanır. Ardından daha çok estetiğe hizmet eden işlemlere geçilir. En çok uygulanan yöntemler ise şu şekildedir;

 • Gingivektomi (Diş eti estetiği girişimleri)
 • Diş beyazlatma yöntemleri (Bleaching)
 • Diş eksikliklerini gidermek için implant veya protez uygulamaları
 • Porselen lamineler ve kaplamalar
 • Zirkonyum kaplamaları
 • Ortodontik tedaviler

Gülüş Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Gülümseme, bireyin en önemli karakteristik özelliklerinden biridir. Dolayısıyla kişinin tüm fiziksel ve kişiliksel özellikleriyle uyum sağlaması gerekir. Bu noktada gülüş dizaynı yapılırken;

 • Yüz hatları,
 • Burun ve kulak dengesi,
 • Çene ve burun uyumu,
 • Dudak formu,
 • Saç çizgisi ve formu gibi faktörler mutlaka değerlendirilmeye alınır. Dişlerin çerçevesini oluşturan dudaklar gerekirse botoks ve dolgu işlemleriyle desteklenir.
 • Ayrıca cinsiyet de dişlerin formunun belirlenmesinde önemli bir etkendir. Kadınlarda daha oval ve yumuşak geçişleri olan dişleri tercih edilirken, erkeklerde daha köşeli diş formu tercih edilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

Gülüş tasarımı bir dizi farklı uygulamayı içerdiğinden öncelikle detaylı bir muayene yapılır ve hastanın beklentileri değerlendirilir. Sonrasında belirlenen tedavi protokolüne göre kombine işlemler uygulanır.

Dijital ortamda yapılan gülüş tasarımı için öncelikle fotoğraf ve video çekimi yapılarak dijital ortama aktarılır. Tasarım yapılabilmesi için alt ve üst çeneden ölçü alınır. Tüm veriler ışığında dijital ortamda bir gülüş dizaynı gerçekleşir.

Alınan ölçülere uygun olarak test amacıyla dijital tasarım 3D modele dönüştürülür. Elde edilen silikon kalıp yani mock up, kişinin dişlerinin üzerine yerleştirilir. Hasta ve doktorun yönlendirmeleriyle birlikte, gülüş tasarımı son haline getirilir.

Ardından istenilen sonuçlara ulaşmak için yukarıda belirtilen tedaviler uygulanır. Yaklaşık 3 seans sonunda kişi istediği gülüşe sahip olabilir.

Gülüş Tasarımının Avantajları Nelerdir?

 

 • Kişinin çenesiyle uyumlu doğal bir gülüş elde edilir.
 • Dişlerdeki çapraşıklıklar ortadan kalkar.
 • Diş etleri daha sağlıklı görünür.
 • Dişlerdeki ton farkı ortadan kalkar.
 • Dişlerdeki kırıklar restore edilir ve kayıplar giderilir.
 • Kişi çok daha özgüvenli ve iyi hisseder.

Gülüş TasarımındaNeden Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek'i Tercih Etmelisiniz?

Gülüş tasarımı, çeşitli sebeplerle estetik açıdan görüntüsü bozulan diş ve diş etlerinin, hastanın yüz şeklini göz önünde bulundurarak hastanın daha doğal ve güzel bir görünüme kavuşmasını sağlamak amacıyla yapılan bir işlemdir. Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek ve ekibi, işleme başlamadan önce hastanın yüz ve ağız çevresinin analizini doğru bir şekilde gerçekleştirir, daha sonra hastanın isteklerini de göz önünde bulundurarak işleme başlar. İstediğiniz gülüşe sağlıklı bir şekilde kavuşmak için Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek’i tercih edebilirsiniz.

İletişme Geçin!

Hemen Arayın
+90 545 635 67 86
E-posta Gönderin
info@meliketokmakatapek.com

Hemen Randevu Alın

  Tedavi Yöntemleri

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Agiz-Dis-Cene-Cerrahisi.png

  AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Gulus-Tasarimi.png

  GÜLÜŞ TASARIMI

  Gülüş tasarımı hakkında daha detaylı bilgi ve randevu oluşturmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Ortodontik-Tedavi.png

  ORTODONTİK TEDAVİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Pedodonti-Cocuk-Dis-Hekimligi.png

  ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.