Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Çocukların dişleri sanıldığından çok daha büyük görevler üstleniyor; beslenmeden konuşmaya ilerde oluşabilecek ortodontik problemlerden dentafobiye kadar birçok konuda belirleyici bir rol üstleniyor.

Bazı ebeveynler, çocuklarını ilk ne zaman diş hekimi ile tanıştıracağı konusunda kafa karışıklığı yaşarken süt dişlerinin geçici olması sebebiyle bu konuyu göz ardı edebiliyor. Ancak çocukların sağlıklı gelişimi için en az diğer organları kadar sağlıklı dişlere sahip olması gerekiyor.

Latince “çocuk dişi” anlamına gelen “pedodonti” ise tüm bu zorlu ve karmaşık dönemi hem çocuklar hem de aileler için kolaylaştırarak sağlıklı bir sürece dönüştürüyor.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Pedodonti Nedir?

0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimî dişlerinin korunması ve mevcut sorunların tedavi edilmesini içeren çocuk diş hekimliğidir. Pedodonti alanında uzmanlık yapan diş hekimlerine ise “pedodontist” denir.

Bu ana bilim dalında çocukların süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde sürmesinin sağlanması, kanal tedavisi, yer tutucular, koruyucu ortodontik uygulamalar, çürük veya travmalara müdahale edilmesi, kalıtımsal ve diğer faktörlere bağlı olarak gelişen diş sorunlarının tedavi edilmesi gibi süreçleri içerir.

https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/cocuk-dis-1-640x480.jpg

Pedodonti Uygulamaları Nelerdir?

Süt ve kalıcı dişlerin korunması ve tedavi edilmesi sürecini kapsayan pedodonti uygulamaları aşağıda sıralanan konularda fayda sağlar;

  • Ebeveynleri, çocukların ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirir.
  • Sağlıklı bir ağız ve dişler için uygun beslenme alışkanlığını düzenler.
  • Çocuğun diş gelişimini takip eder.
  • Çocuğun çene iskeleti gelişimini ve ilerleyişini takip eder.
  • Gerekli durumlarda koruyucu ortodonti tedavisi uygular.
  • Süt ve daimî dişlerdeki çürüklerin tedavisini üstlenir.
  • İlerlemiş çürük için kanal tedavisi, diş çekimi gibi uygulamaları yapar.
  • Normalin üzerinde doku kaybına uğramış dişleri paslanmaz çelik kron ve zirkonyum kron ile tedavi eder.
  • Çürüklerin önlenmesi adına fluorid verniği, fluorid jeli ve fissür örtücü gibi işlemleri uygular.
  • İhtiyaç duyulması halinde kanal ve ampütasyon tedavisini uygular.
  • Süt dişlerinden sonra oluşan boşluğu doğru bir şekilde korumak için yer tutucuları uygular, çocuk protezlerini yapar.
  • Herhangi bir sebebe bağlı olarak deforme olmuş, yerinden oynamış, kırılmış dişlerin düzeltilmesini sağlar.
  • Özel bakım gerektiren hastaların tedavilerini genel anestezi veya sedasyon altında yapar.

İlk Diş Hekimi Ziyareti Neden Önemlidir?

Bugün yetişkin olan çoğu insan bile diş hekimi koltuğuna oturduğunda gergin ve endişeli bir ruha haline bürünmektedir. Bunun nedeni ise hem doğru bilinen yanlışlar hem de diş hekimi ile geç tanışmaktır.

Eğer aileler bu konuda yeterli seviyede bilinçli olur ve çocuklardaki diş takibini ilk 6 ay ila 1 yaş arasında yaparlarsa bugünün çocukları, yarının yetişkinleri diş hekimleri konusunda daha az ön yargılı olur.

Pedodonti alanının şöyle bir özelliği daha vardır, çocuklarda ileride diş hekimi korkusu oluşmaması adına çocuğun ilk tanışmasının pedodontist ile olması çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki, gelecekte dentofobinin önüne geçerek olası durumlar için müdahale şansını artırır.

İlk muayenede pedodontisler, bir ayna ve ışık yardımıyla çocuğun ağız içindeki yumuşak dokuları ve dişlerini inceler. Eğer bir sorun gözüküyorsa uygulanabilecek tedavi yöntemlerini aileye aktarır aynı zamanda koruyucu uygulamalar ve doğru beslenme şekillerini anlatır.

Çocuklarda oluşabilecek korkuyu önlemek için kullanılacak aletler çocuklara da gösterilir ve keşfetmesi ve korkulacak bir şey olmadığını anlaması sağlanır.

Peki, Süt Dişleri Neden Bu Kadar Önemli?

Çoğu kişi, süt dişlerinin geçici olmasına aldanarak gerekli özeni göstermek konusunda zayıf kalabiliyor. Ancak bir çocuğun süt dişlerinin çok önemli görevleri vardır. Başta çocuğun beslenmesi için kritik bir rol üstlenir.

Aynı zamanda çocuğun konuşmasını doğrudan etkiler, çocukta konuşma bozukluğu olmaması için mutlaka süt dişlerinin düzgün gelişmesi gerekir. Bir diğer önemli görevi ise gelecek kalıcı dişler için koruma ve rehberlik etmesidir.

Eğer süt dişlere iyi bakılmaz ve erken dönemde çekilirse bu durumda dişlerdeki doğal yer tutuculuk fonksiyonu da devreden çıkar. Tüm bu değişkenler göz önüne alındığında pedodonti ve ilk diş hekimliği kesinlikle atlanmaması gereken bir konudur.

Sağlıklı ve mutlu gülüşler dileriz…

Pedodonti TedavisindeNeden Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek'i Tercih Etmelisiniz?

Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek‘e, özellikle pedodonti alanında tüm yaş aralığındaki hastalar danışmaktadır. Yaş itibariyle genç fakat mesleki deneyim ve vaka pratiği itibariyle oldukça tecrübeli bir diş hekimi olan Atapek, genç hastalarla geçirdiği seanslarda onlarla aynı tondan kurduğu iletişim köprüsü ile kuvvetli bir bağ oluşturuyor. Bu bağ sayesinde hasta-doktor ilişkisinden ziyade, arkadaş ortamındalarmış gibi kendilerini rahat hisseden genç ve minik hastalar, tedavi süreçlerini de oldukça rahat bir şekilde geçirebiliyorlar.

İletişme Geçin!

Hemen Arayın
+90 545 635 67 86
E-posta Gönderin
info@meliketokmakatapek.com

Hemen Randevu Alın

  Tedavi Yöntemleri

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Agiz-Dis-Cene-Cerrahisi.png

  AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Gulus-Tasarimi.png

  GÜLÜŞ TASARIMI

  Gülüş tasarımı hakkında daha detaylı bilgi ve randevu oluşturmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Ortodontik-Tedavi.png

  ORTODONTİK TEDAVİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Pedodonti-Cocuk-Dis-Hekimligi.png

  ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.