Şeffaf Plaklar ileOrtodontik Tedavi (Invisalign Provider)

Telsiz ortodonti olarak da bilinen şeffaf plaklar ile yapılan ortodonti tedavisi, özellikle de yetişkin bireylerin en çok tercih ettiği uygulamalar arasında yer alır.

Birçok kişi, telin yarattığı görünümden rahatsız olduğundan ilerleyen yaşlarda metal braketler yerine istenildiği zaman çıkarılabilen şeffaf plakları daha kullanışlı bulmaktadır.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavinin (invisalign) bu kadar çok tercih edilmesinin en önemli nedeni ise tellere ihtiyaç duymadan hayal edilen düzgün ve sağlıklı dişlere sahip olmayı mümkün kılmasıdır.

Şeffaf plaklar, çapraşık dişleri doğru konuma getirerek normal bir dizilim sağlarken dışardan da belli olmaması büyük avantaj sunmaktadır.

Şeffaf Plaklar (Invisalign Provider) ile Ortodontik Tedavinin Avantajları Nelerdir?

 • Günlük yaşamı etkilemez, dışarıdan belli olmaz.
 • Yemek yerken ya da bir şey içerken çıkarılabilir.
 • Özel günlerde, fotoğraf çekimlerinde çıkarılabilir.
 • Tel kullanımına gerek yoktur.
 • Hem gençlere hem de yetişkinlere uygulanabilir.
 • Ağız içi tarayıcılar sayesinde tedavi sonucu hakkında öngörme imkânı vardır.
 • Tedavi esnasında herhangi bir ağrı ve acıya neden olmaz.
 • Yüzde 100 bio malzemeden üretilmesi sayesinde ağız ve diş yapısını bozmaz.
 • Kısa bir sürede kişinin alışmasını sağlar, konuşmasını etkilemez.
 • Diş teli batması ya da braketlerin kopması gibi acil durumlar oluşmaz.
 • Diş eti problemi oluşturmadığı için hijyenik açıdan kullanımı kolaydır.
 • Aylık periyotlarda diş tellerinin değişmesi gibi bir durum söz konusu değildir, 15 günde bir yeni plaklar takılır.
https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/04/invisalign3-640x480.jpeg
https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/04/invisalign4-640x480.jpeg

Şeffaf Plaklar Nasıl Uygulanır?

Şeffaf plak tedavisine başlamadan önce ağız içinde varsa diş çürükleri tedavi edilir ve diş taşları temizlenir. Diş hekimi uygun bulduğu takdirde 20 yaş dişlerinin çekimi, şeffaf plak uygulamasından önce yapılabilir ardından tedaviye başlanır.

Şeffaf plak tedavisi, dijital ortamda hazırlanan bir tedavi yaklaşımıdır. Dijital alanda dişlere, ortodonti ile istenilen hareket yaptırılarak izlenecek yol haritası belirlenir. Bu yol haritasına uygun olarak dişlere istenilen hareketleri yaptıracak şeffaf diş plağı, CAD-CAM sistemi olana adlandırılan 3 boyutlu yazıcılarda oluşturulur.

Ardından 15 günlük aralıklarla hastaya teslim edilir.Takıp çıkarılması doktor kontrolünde olmak zorunda değildir. Oldukça pratik olduğundan hasta kendisi gerekli durumlarda takıp çıkarabilir. Her plak, dişlerde 0.05 mm’lik hareket oluşturur. Takılan plaklar, 15 günlük periyotlarla dişlere istenilen hareketin yapılmasını sağlar ve bu sayede dişler zamanla istenilen noktaya ulaşır.

Şeffaf Plak Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortodonti tedavisi zaman ve sabır isteyen bir süreç olduğundan hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın her yaklaşımın kendine özgü bakım dinamikleri vardır. Eğer kişi, şeffaf plak ile ortodontik tedaviye başlarsa bu noktada günde en az 20-22 saat bu plakları takmak zorundadır.

Diş hekimlerinin önerdiği sadece yemek yeme esnasında plakların çıkarılmasıdır. Kişiler, normal veya serin içecekleri plağı çıkarmadan tüketebilir ancak çok sıcak içeceklerden önce plağın çıkarılması gerekir.

Çünkü şeffaf plaklar, thermoplastik maddeden üretilir ve sıcakta deforme olabilir. Yetişkin hastalarda; özel günler, toplantılar, düğünler, davetlerde sürekli ve tekrar tekrar çıkarmak tedavinin gidişatını uzatabilir. Dolayısıyla sadece çok gerekli ve özel durumlarda belli saatler çıkarılması tavsiye edilir.

Plakların temizliği de çok önemlidir. Sabah ve akşam olmak üzere plaklar, ılık su ile diş fırçası aracılığıyla nazikçe temizlenmelidir. Ayrıca protez temizleme tabletlerle de plaklar dezenfekte edilebilir.

Şeffaf plak tedavisi bittikten sonra ise hastanın dişlerinin iç tarafına retainer dolarak adlandırılan ve dışarıdan görünmeyen sabitleyici teller takılır. Bu tellerin amacı dişlerin herhangi bir oynama ve değişmeye maruz kalmasını engellemektir.

Şeffaf Plaklar ile Ortodontik TedavideNeden Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek'i Tercih Etmelisiniz?

Dişlerde oluşan çarpıklıklar, diş teli kullanılmadan şeffaf plaklar ile düzeltilebilir. Şeffaf plaklar, kişiye ve dişlere özel bir şekilde yapılmaktadır. Gelişen teknolojinin gerektirdiği gibi klinikte, dijital tarama cihazıyla ölçüler alınarak, kişiye özel tedavi planlaması sonucunda özel olarak üretilen plaklar ile tedaviler uygulanmaktadır. Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi alanında bugüne dek çokça vaka ile karşılaşmış ve tüm bu vakaları çözüme kavuşturmuş olan Uzm. Dt. Melike Tokmak Atapek’i tercih edebilirsiniz.

İletişme Geçin!

Hemen Arayın
+90 545 635 67 86
E-posta Gönderin
info@meliketokmakatapek.com

Hemen Randevu Alın

  Tedavi Yöntemleri

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Agiz-Dis-Cene-Cerrahisi.png

  AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Gulus-Tasarimi.png

  GÜLÜŞ TASARIMI

  Gülüş tasarımı hakkında daha detaylı bilgi ve randevu oluşturmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Ortodontik-Tedavi.png

  ORTODONTİK TEDAVİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://meliketokmakatapek.com/wp-content/uploads/2022/03/Pedodonti-Cocuk-Dis-Hekimligi.png

  ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

  Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.