Braketler Her Ay Çıkarılır mı? - Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK

Braketleri dişlerin üzerine yapıştırdıktan sonra ortodontik tedavimizin başladığını önceki makalelerde anlatmıştık.

Hastalarımızdan sıklıkla aldığımız soru ise braketleri her ay çıkaracak mıyız şeklindedir. Braketlerimizi tedavimizin sonuna kadar dişlerimizin üzerinde korumaktayız. Bazı durumlar haricinde braketleri tedavi sonlandığında çıkarmaktayız. Ancak ark telleri, lastikler, üzerine uygulanmış elastik zincirler, kullanılan ağız içi elastikler, özel bükümler her seans yenilenmekte ve değişmektedir.

Tedavi ilerledikçe kalın tellere geçer, tedavinin gereksinim aşamalarına göre de bazı ekstra materyaller uygulamaktayız. Bazı durumlarda braketlerini koparan hastalarımızda dişin üzerinde kalan yapışkan artıklarını mineye zarar vermeyecek şekilde temizler, tek bir diş için braket yapıştırma aşamalarını en baştan gerçekleştirir yeni bir braketi ilgili bölgeye yeniden yapıştırırız. Ancak bu durum karşılaşmamayı arzu ettiğimiz bir durumdur.

Bazı durumlarda ise braket pozisyonu değişiklerini biz ortodontistler yapabilmekteyiz. Dişin konumu daha iyi bir duruma getirmek için braketi ilgili bölgeden ayırır yenisini farklı ve idealize edilmiş pozisyonlarda yine aynı aşamaları uygulayarak yapıştırırız.