Diş Etlerim Çok Görünüyor Bunun İçin Nasıl Tedavi Yapabiliriz? - Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK

Ağustos 15, 2023by meliketokmakatapek

Bir gülüş estetiği genel olarak dudaklar ve dişler üzerinden değerlendirilse de dişetleri de burada büyük rol oynar. Bu konuyla ilgili bazı tedavi yaklaşımları vardır. Ancak her tedavi yaklaşımının da belirli sınırlamaları vardır.

Ortodontik tedavilerde belirli sınırlarda dişlerde intrüzyon dediğimiz gömme hareketiyle dişeti görünürlüğü azaltılabilmektedir. Ancak bu gömme hareketi dişlerin dişeti içerisinde iyice gömülüp dişlerin boyunun kısalması şeklinde düşünülmemesi gerekmektedir. Burada dişleri dişeti yönünde intrüzyon hareketi yaptırdığımızda aynı zamanda dişeti ve kemik de aynı yönde hareket etmektedir.

Sadece dişsel hareketlerin yapılamayacağı durumlarda üst çenenin aşırı sarkık olduğu durumlarda ortognatik cerrahi ile dişeti görünümü azalmaktadır. Bu tedavi yöntemi ise üst çenenin genel anestezi altında bir operasyonla fazla kısımlarının alınarak yukarı yönde hareketi ile olmaktadır.

Bazı durumlarda dişetlerimiz dişlerimizin üzerine doğru sarkmış bir şekilde bulunmaktadır. Bu durumlarda da ise periodontoloij uzmanları tarafından gerçekleştirilen gingivektomi işlemi gerçekleştirilmektedir. bu gingivektomi işlemini manikür esnasında tırnakların üzerine uzanan etlerin kesilmesi durumuna benzetebiliriz. Dişlerimizin şekli ortaya çıkar ve daha uzun diş görünümleri elde edilir.

Ancak bu demek değildir ki sadece gingivektomi her zaman yeterli olsun. Bazı durumlarda ileri cerrahi işlemler ile kemik kaldırılması ve üzerinde dişeti kesilmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda dişlerimizin sement dediğimiz kök dokuları ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda sadece kemik kaldırıp dişeti kesilmesi yeterli olmayacaktır. Dişlere restorasyonlar yapılması gerekmektedir