Ortodontik Tedavi Sonrası Dişler Eski Haline Döner mi? - Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK

Ortodontik tedavi esnasında dişlerimiz belirli bir yapım prosedürü ile olması gereken yerlere getirilir. Olması gereken yere getirilmiş bir dişin etrafındaki kemiğin yumuşak olmasının yanında, dişleri kemiğe bağlayan lifler de henüz sıkılığını kazanmamış haldedir. Dolayısıyla herhangi bir koruma yapılmaksızın bırakılan dişler eski haline dönme eğiliminde olacaktır.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için belirli pekiştirme prosedürlerinin uygulanması gerekmektedir. Esasen pekiştirme aşamasını da daha az hekim kontrolü olan tedavi safhalarından biri olarak kabul etmek gerekmektedir.

Günümüzde en etkin pekiştirme yöntemi retainer olarak isimlendirdiğimiz dişlerin iç taraflarına bir dolgu maddesi aracılığı ile yapıştırılan dişe hareket vermeyen ince bir teldir. Retainerlar ön altı dişimizi iç yüzeyden kavrayarak dişlerin eski haline dönmesini engellerler.

Bazı durumlarda essix plak dediğimiz şeffaf plaklardan da pekiştirme için yararlanmaktayız. Bu ikisi pekiştirme aygıtının birlikte kullanılması da söz konusudur.

Bunun haricinde HAWLEY, WRAPAROUND dediğimiz teknisyen tarafından üretilen apareylerle de pekiştirmeler tamamlanabilmektedir

Bazı durumlarda pekiştirme aşamamızda ek olarak dil önleyici apareyler ekleyebilmekteyiz.

İnvisalign tedavileri sonrasında ise vivera retainer olarak isimlendirilen yine align technology tarafından üretilen plaklar da kullanılmaktadırlar.