Ortodontik Tedavi Planlamasında Hangi Durumlarda Diş Çekimi Gerekir? - Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK

Mayıs 29, 2023by meliketokmakatapek

Ortodontik tedavi planlaması yaparken, öncelikle ölçüler alır, fotoğraflar ve röntgenler üzerinden analizler yaparız.

Bu analizler sonucunda da tedavi planlamamızı şekillendiririz.

  • Şiddetli çapraşıklık olan durumlarda diş çekimleri gündeme gelebilmektedir. Dişleri çene arkı üzerinde olması gereken yerlere olması gereken açılarda yerleştirebilmemiz için yere ihtiyacımız olmaktadır. Çekilmesini ön gördüğümüz dişler genelde birinci küçük azı dişleri olmaktadır. Sonrasında ortodontik tedavimizi yönlendirir ve çektiğimiz diş boşluklarını çapraşıklıkları giderirken kapatmaya devam ederiz.
  • Orta hattın aşırı kaymış olduğu durumlarda orta hattı yerine taşıyabilmek için mevcut boşlukların olmaması durumunda diş çekimi düşünülmektedir.
  • Dişlerin eksen eğimlerini olması gereken pozisyona getirebilmek amacıyla, alt ve üst çene arasındaki dişlerin ilişkilerini ideale taşımak amacıyla diş çekimi gerekmektedir.
  • Restorasyonu mümkün olmayan, büyük lezyonlu dişlerin çekimi gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda tedavi planlamasına göre boşlukların kapatabileceği gibi implant boşluğu olarak tedavi sonuna kadar korunmaktadır.

Hastalarımızın bir diğer merak ettiği konu diş çekimli tedavilerin ücretleridir. Kullanılan materyallere göre ek mekaniklere göre değişen bir fiyat skalası vardır.

Saygılarımla

Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK