Ortodontik Tedavi Kalıcı Bir Tedavi midir? - Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK

Haziran 10, 2023by meliketokmakatapek

Hemen hemen her muayene ettiğim hastamda bu soruyla karşılaşıyorum. Ve bu soruya ‘’ evet telleriniz çıktıktan sonra ya da plak tedaviniz bittikten sonra bir daha asla dişleriniz bozulmayacak hiç eski haline dönmeyecek’’ demeyi o kadar çok isterdim ki. Maalesef durum öyle değil. Eee peki ne olacak dediğinizi duyar gibiyim.

Hemen anlatıyorum!!

Bizler ortodontik tedavinin keşfedildiği ilk dönemlerden itibaren nüks yani eski haline dönme ile savaş vermekteyiz. Ortodontik tedavinin doğasında olan yapım ve yıkım mekanizması sonlandığı andan itibaren dişlerin etrafındaki kemik daha kompakt hale gelene kadar ve dişleri kemiğe bağlayan periodontal ligamanlarımız daha sıkı hale gelene kadar dişlerimizin yer değiştirmemek için en zorlandığı dönemdir. Bu dönemle başa çıkabilmek için dişlere içten tel dediğimiz retainer uygulamaktayız.

Üst ve alt çenede uygulanan retainerler ölü tellerdir ve ön dişlerin iç yüzeylerine akıcı bir dolgu maddesi aracılığıyla tutturulurlar. Böyle elde ettiğimiz güzel değişikliklerin geri dönmesi önlenmiş olur.