Ortodontik Tedavi Hangi Yaşta Yapılmalıdır? - Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK

Mayıs 22, 2023by meliketokmakatapek

Ortodontik tedaviler her yaşta yapılabilmektedir. İlk ortodontist kontrolü 7 yaşında yapılmalıdır.

Bu kontrolde iskeletsel anomaliler varsa tespit edilmesi gerekmektedir. Zira iskeletsel tedaviler büyüme atılımı sonrasında gerçekleştirilmesi mümkün olmayan ancak cerrahi yaklaşımlar ile tedavi edilecek türden bozukluklardır.

Bazen kamufle edilebilseler de mevcut şiddetin azaltılması ve hatta tedavilerinin en ideal sonuçlarla gerçekleştirilmesi için bu kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir.

Dişsel tedaviler ise teorikte her yaşta yapılabilmektedir ancak unutulmamalıdır ki erken yaşta yapılan ortodontik tedavilerde daha hızlı sonuçlar elde edebilmekteyiz.

Bunun haricinde bazen meydana gelmiş olan bir dişsel anomali iskeletsel anomalilere de sebep olabilmektedir böyle durumlarda yalnızca dişin erken dönemde düzeltilmesi çocuğu ileride çok büyük bir iskeletsel sapmadan kurtarabilmektedir.

Günümüzde diş tellerinden tutun da şeffaf plaklara kadar birçok tedavi alternatifi bulunmaktadır. Şeffaf plaklar sadece yetişkinler için uygun olan tedaviler olarak görülmemelidir. Karışık dişlenme döneminde uygulanan invisalign first tedavileriyle de yüz güldüren mükemmel sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Saygılarımla

Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK