Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi - Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK

Şubat 22, 2022by meliketokmakatapek
post_10

Telsiz ortodonti olarak da bilinen şeffaf plaklar ile yapılan ortodonti tedavi özellikle de yetişkin bireylerin en çok tercih ettiği uygulamalar arasında yer alır.

Birçok kişi, telin yarattığı görünümden rahatsız olduğundan ilerleyen yaşlarda metal braketler yerine istenildiği zaman çıkarılabilen şeffaf plakları daha kullanışlı bulmaktadır.

Bu avantajının haricinde bazı vakalarda diş çekmeden tedavi planlamasını yönlendirebilmek konusunda da yardımcı olabilmektedir. Bazı vakalarda da sabit mekaniklere nazaran daha kısa sürede daha fazla düzeltmeye imkan sağlayabilmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki şeffaf plaklar hasta kooperasyonunun çok önemli olduğu bir tedavi yöntemidir. Bunun yanında endikasyonunun doğru koyulması ve doğru bir tedavi planlaması oluşturulması çok önemlidir. Bazı diş hareketlerinde kısıtlamalarının olduğu da unutulmamalıdır.

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavinin (invisalign) bu kadar çok tercih edilmesinin en önemli nedeni ise tellere ihtiyaç duymadan hayal edilen düzgün ve sağlıklı dişlere sahip olmayı mümkün kılmasıdır.

Şeffaf plaklar, çapraşık dişleri doğru konuma getirerek normal bir dizilim sağlarken dışardan da belli olmaması büyük avantaj sunmaktadır. Şeffaf plaklarla ile ortodontik tedavide birçok marka ön plana çıkmaktadır. Kliniğimizde sıklıkla invisalign sistemi kullanılmaktadır.

Şeffaf plaklarlar (invisalign) ile ortodontik tedavinin avantajları nelerdir?

·      Günlük yaşamı etkilemez, dışarıdan belli olmaz.
·      Yemek yerken ya da bir şey içerken çıkarılabilir.
·      Özel günlerde, fotoğraf çekimlerinde çıkarılabilir.
·      Tel kullanımına gerek yoktur.
·      Hem gençlere hem de yetişkinlere uygulanabilir.
·      Ağız içi tarayıcılar sayesinde tedavi sonucu hakkında öngörme imkânı vardır.
·      Tedavi esnasında herhangi bir ağrı ve acıya neden olmaz.
·      Yüzde 100 bio malzemeden üretilmesi sayesinde ağız ve diş yapısını bozmaz.
·      Kısa bir sürede kişinin alışmasını sağlar, konuşmasını etkilemez.
·      Diş teli batması ya da braketlerin kopması gibi acil durumlar oluşmaz.
·      Diş eti problemi oluşturmadığı için hijyenik açıdan kullanımı kolaydır.
·      Aylık periyotlarda diş tellerinin değişmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Şeffaf plaklar nasıl uygulanır?

Şeffaf plak tedavisine başlamadan önce ağız içinde varsa diş çürükleri tedavi edilir ve diş taşları temizlenir. Diş hekimi uygun bulduğu takdirde 20 yaş dişlerinin çekimi, şeffaf plak uygulamasından önce yapılabilir ardından tedaviye başlanır. Şeffaf plak tedavisi, dijital ortamda hazırlanan bir tedavi yaklaşımıdır.

Kliniğimizde dijital tarama cihazıyla ölçüler alınır ve plakların üretim aşamasından önce bir “clincheck” çalışması yapılır
Dijital alanda dişlere, ortodonti ile istenilen hareket yaptırılarak izlenecek yol haritası belirlenir. Bu yol haritasına uygun olarak dişlere istenilen hareketleri yaptıracak şeffaf diş plakları 3 boyutlu yazıcılarda oluşturulur.

Plakların kliniğe ulaşmasının ardından diş hareketlerini yönlendirecek olan ataşmanlar, hekim tarafından tatbik edilir ve plaklar hastamıza teslim edilerek, ideal sürelerde kontrol randevuları oluşturulur.

Takıp çıkarılması doktor kontrolünde olmak zorunda değildir. Oldukça pratik olduğundan hasta kendisi gerekli durumlarda takıp çıkarabilir. Her plak, dişlerde 0.05 mm’lik hareket oluşturur. Takılan plaklar, 1 ya da 2 haftalık periyotlarla dişlere istenilen hareketin yapılmasını sağlar ve bu sayede dişler zamanla istenilen noktaya ulaşır.

Şeffaf plak kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Ortodonti tedavisi zaman ve sabır isteyen bir süreç olduğundan hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın her yaklaşımın kendine özgü bakım dinamikleri vardır. Eğer kişi, şeffaf plak ile ortodontik tedaviye başlarsa bu noktada günde en az 20-22 saat bu plakları takmak zorundadır.

Diş hekimlerinin önerdiği sadece yemek yeme esnasında plakların çıkarılmasıdır. Kişiler, normal veya serin içecekleri plağı çıkarmadan tüketebilir ancak çok sıcak içeceklerden önce plağın çıkarılması gerekir.

Çünkü şeffaf plaklar, thermoplastik maddeden üretilir ve sıcakta deforme olabilir. Yetişkin hastalarda; özel günler, toplantılar, düğünler, davetlerde sürekli ve tekrar tekrar çıkarmak tedavinin gidişatını uzatabilir. Dolayısıyla sadece çok gerekli ve özel durumlarda belli saatler çıkarılması tavsiye edilir.

Plakların temizliği de çok önemlidir. Sabah ve akşam olmak üzere plaklar, ılık su ile diş fırçası aracılığıyla nazikçe temizlenmelidir. Ayrıca protez temizleme tabletlerle de plaklar dezenfekte edilebilir.

Şeffaf plak tedavisi bittikten sonra ise hastanın dişlerinin iç tarafına retainer dolarak adlandırılan ve dışarıdan görünmeyen sabitleyici teller takılır. Bu tellerin amacı dişlerin herhangi bir oynama ve değişmeye maruz kalmasını engellemektir.

Sağlıklı ve güzel gülüşler dileriz.