Süt Dişinin Altından Nasılsa Yenisi Gelecek! Neden Dolgu Yaptırmalıyız? - Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK

Nisan 23, 2023by meliketokmakatapek

Süt dişleri çocukluk döneminde çiğnemeyi sağlayan unsurlardır. Bunların yanında estetik, psikolojik, sosyal sayamayacağımız onlarca direkt veya dolaylı amaçları ve işlevleri bulunmaktadır.

Kliniğimde zaman zaman duyduğum bir sorudur bu.

Evet süt dişlerinin çoğunlukla altından bir daimi diş gelir. O zaman neden tasalanıyoruz.

Buyurunuz sebeplere:

  1. Öncelikle süt dişleri aktif çiğnemeyi sağlayan unsurlardır. Dolayısıyla eksikliklerinde çiğneme ve beslenmede dolaylı bir sorun oluşacaktır. Bunların engellenmesi için sağlıklı bir diş dizisine sahip olunması çok önemlidir.
  2. Her süt dişi altındaki daimi diş için aslında bir yer tutucudur. Erken kaybedilmiş bir süt dişi, ya da daha da dramatize edelim çürümüş ve dolgu yapılmadığı için 2-3 mm bile daha küçülmüş bir süt dişi ileride altındaki daimi dişinin sürmesine engeller oluşturabilir. Nasıl mı? Kabaca anlatmam gerekirse bir süt dişi çekildiğinde altındaki daimi diş sürene kadar bir arkasındaki dişin öne doğru yürümesi gibi bir durum meydana geldiğinde, henüz sürmemiş daimi dişin yerinden çalmış oluyor. Dolayısıyla o daimi diş çıkmaya çalışırken ya çapraşıklık oluşuyor ya da süremeyip gömük kalıyor.
  3. Kendisine bir dur noktası bulamayan karşıt çenedeki diş çekilmiş olan bölgeye doğru uzadığında ark içerisinde düzensizliklere ve eğriliklere sebep olabiliyor.

Tüm bu sebeplerin yanında elbette ki sayamayacağımız kadar çok dolaylı etkiler de var.

Bunlardan korunmak amacıyla tek yapmamız gereken çocuğumuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırıp beslenmesini düzenlemek..

Sağlıklı günler dilerim

Saygılarımla

Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK