Ortodontik Tedavi Diş Çürüğüne Neden Olur mu? - Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK

Mayıs 15, 2023by meliketokmakatapek

Diş çürükleri biz diş hekimlerinin yıllardır savaştığı bir durumdur. Ortodontik tedavi esnasında dişlerinin çürüyecek olması ise her ebeveynin her hastanın korkulu rüyasıdır. Peki gerçekliği var mıdır? Var ise nasıl önlenir?

Diş çürüklerinin oluşabilmesi için öncelikle ortamın bunun için uygun olması gerekmektedir. Örneğin asit derecesine düşmüş bir ph değeri bir de çürük yapıcı bakteriler buluştuğunda ortamda çürük olması kaçınılmazdır. Peki ph değerinin asite düşmesi nasıl olmaktadır?

Diş fırçalamama, doğru ve etkin ağız bakımının yapılmaması gibi durumlar ph değerinin düşmesine neden olmaktadır. Beslenmemizin hemen sonrasında ph değeri hızla asite yaklaşmaktadır. Uzun süre asit ortamda kalan dişlere bir de çürük yapıcı bakteriler eklenerek çürüğün oluşması başlamaktadır.

Bunu önlemek için düzenli bir ağız bakımın, efektif olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Hastalarımızdan sıklıkla şunu da duymaktayız? ‘’Braketlerimin etrafını yeterince temizleyemiyorum’’. Bu yüzden ağız bakımı prosedürlerimize ara yüz fırçalarını, diş iplerini, özel ortodontik diş fırçalarını eklemekteyiz. Düzenli yapılan ağız temizliği sonrasında braketli dişlerde çürüme daha fazla olur gibi bir sonuç çıkaramayız.

Ancak yapılan araştırmalar göstermiştir ki Invisalign ile yapılan tedavilerde, diş eti hastalığı ve çürük riski braketli tedavilere göre daha az olmaktadır. Bunu braketler olmaksızın yapılan tedavilerde hastalarımızın ağız hijyenini sağlamakta daha konforlu olmalarına bağlıyoruz

Saygılarımla

Uzm. Dt. Melike TOKMAK ATAPEK